DLF-TRIFOLIUM Denmark
Kontakt        Sitemap

Print
2. kvartal

17/6-10 - 6/7-10

Kvalitet i undervisningen er en vigtig del af Uddannelse for alle

Solen skinner over Theresa Park i den nordlige del af Pretoria, Sydafrikas hovedstad. Vi er taget på skolebesøg for at promovere 1GOAL-kampagnen og møde unge drenge, hvis største håb det er at blive professionelle fodboldspillere. Læs mere.

 

   

 

 

 

3/6-10 - 17/6-10 

Ja til GMO i Danmark

Folketinget har vedtaget at Danmark skal have revideret sin GMO lovgivning, og regeringen er pålagt at arbejde for en mere markant linie i dansk politik om dyrkning af gensplejsede afgrøder.

Bestyrelsesformand Benny Kirkebække Christensen mener, at dansk landbrugs konkurrenceevne bliver ødelagt, hvis man ikke politisk vil arbejde for en mere GMO venlig linie.

Læs et interview med formanden til Effektivt Landbrug her

 

3/6-10

Spar på kvælstoffet med efterafgrøder 

En veletableret efterafgrøde opsamler overskydende kvælstof og "gemmer" det til næste vækstsæson. Derfor er der penge at hente i en god efterafgrøde, og samtidig nedsættes risikoen for tab af N til omgivelserne. Læs mere.

 

  

DLF TV
Græsset er klar til VM kampe

Så er det tid til en måned med VM fodbold fra Sydafrika. Forventningerne og interessen er enorm til verdens største sportsbegivenhed. Og VM græsset er klippet og klar til at tage imod fodboldspillere fra alle verdensdele. Vores udsendte medarbejdere rapporterer om flotte græsbaner og tilfredshed hos arrangørerne. Klik på billedet for at se TV-klippet.

Søren Halbye rapporterer fra Sydafrika

 

Græsset ser fremragende ud

Til kampen mod Sydafrika var banen flot etableret med græs fra DLF-TRIFOLIUM. Den blev sået med engrapgræs og alm rajgræs i marts og oversået med AXELLA i maj. Blot godt en uge efter såning er de nye blade 3 - 4 cm store og klar til den første klipning. Klik på billedet for at se TV-klippet.

Stig Oddershede rapporterer fra Sydafrika

 

Der lades op til VM i Sydafrika.

Træningskamp Danmark - Sydafrika d. 5. juni 2010. Det er græs fra DLF-TRIFOLIUM der ligger på banen. Sol fra en skyfri himmel og varmt vejr om dagen men køligt efter kl. 18. Så det tyder på at Danmarks første kamp bliver en varm omgang. Sydafrikansk Stemning på tilskuerpladserne. Det sydafrikanske publikum er et inferno af larm, farver og humør. Der danses på fuld kraft og truttes i de karakteristiske vuvuzela horn, mens spillerne nede på banen ikke kan høre hvad de selv tænker. Ørepropper anbefales ligefrem til Sydafrikas kampe.

Klik på billedet for at se TV-klippet.

Stig Oddershede rapporterer fra Sydafrika

 

20/5-10 - 13/7-10 

DLF på banen i Sydafrika

DLF-TRIFOLIUM leverer græsfrø til fodboldVM i Sydafrika. DLF-TRIFOLIUM græs er allerede på mange kendte sports stadions i verden, som f.eks. Old Trafford (Manchester United), Dodger Stadium, LA, Villa Park (Aston Villa) osv.

Radio: 
Jensen på P2 ca. 5 min. inde
P1 Morgen
Business Radio Holland
P4 Kbh
DR P4
DR P3 Nyheder
DR P4 Fredag på farten 1 ca. 5 min. inde
DR P4 Fredag på farten 2 ca. 2 min. inde

Fakta om græsset
og DLF-TRIFOLIUM
(engelsk)

TV:
DR2-0 VM med Bertelsen
Go' Morgen DanmarkLoftus Stadium, Pretoria, South Africa
Go' morgen TV
TV2 Øst

Web TV:
Ekstra Bladet 14 jun
Ekstra Bladet 27 maj
Omroepzeeland.nl
Deweekkrant.nl
Youtube.com
Voetbalfeed.nl
Univision.com
Voetbalnieuwsblog.nl
Zeeland.blog.nl

Andre medier:
Pitch Management
Udenrigsministeriet
Frøavleren
Landbrugsavisen.dk 17 jun 
Dr.dk
Tv2bornholm.dk
Turfgrass.dk 11 jun
Pitchcare.com
Netpublikationer.dk
Fin Telegraaf
Boerderij
Roskilde Avis
Onside.dk

denmark.dk
Landbrugsavisen.dk
Effektivt Landbrug
Rsscockpit.com
Zeelandreporter.nl
Indebuurt.trouw.nl
Effektivt Landbrug
PZC(NL)
Estrabladet.dk
Børsen
business.dk 
3F
Turfgrass (May10)
Landbrugsavisen (DK)
Groundsman (UK)
Ferie-hele-verden.dk
Jyske Vestkysten
Landbrug Øst
Jyllands Posten
Ingeniøren
Markedsføring.dk 
Turfgrass (Dec09)
Nordjyske.dk
Bold.dk
Indkast.dk
Sporten.tv2.dk
Avisen.dk 

 

 

20/5-10 - 3/7-10

Hvordan er lyden af en fodboldstøvlemaskine?

P1 Morgen journalisten Karen Jacobsen var på besøg på DP for at få svar på, hvordan dansk græs har kunnet kvalificere sig til VM i fodbold i Sydafrika. Hvad kræves der af græs, som skal danne underlag for verdensstjernernes dyre fodboldben?

I et radioprogram er lyden vigtig, og ud over en masse facts om plænegræs fik journalisten også nogle lydprøver med hjem af de maskiner vi bruger til at teste sorterne.

Hør indslaget i P1 morgen her 

 

12/5-10 - 20/5-10

Fokus på fremtiden

Adm. direktør Truels Damsgaard har til Landbrug ØST givet sit bud på nogle af de udfordringer den danske frøavlsbranche står overfor i den nærmeste tid. Produktudvikling, konkurrenceevne og Grøn Vækst er nogle af de elementer, som behandles i artiklen. Læs mere.

 

 

 

 

5/5-10 - 6/7-10

VISBY klarede vinteren uden problemer

- Ny hybridraps viste sin styrke

Hos Kresten Sørensen ved Lemvig måtte ca. ¼ af vintersæden – næsten 100 ha – i år sås om på grund af store skader efter den lange vinter. Derimod klarede de 43 ha VISBY vinterraps sig helt uden problemer.

”Vi regner VISBY for vores bedste afgrøde i år – sammen med almindelig rajgræs Capri til frø”, siger Kresten Sørensen.  ”VISBY blev grubbesået midt i august og udviklede sig godt lige fra starten.  Vi skiftede fra Excalibur til VISBY sidste år og har bestemt ikke fortrudt. Så nu ser vi frem til markens fortsatte udvikling mod høst, som vi regner med skal ske direkte.”

VISBY er igen i år i vores sortiment. Læs mere.

 

27/4-10 - 20/5-10

Foråret er en travl tid i marken

De seneste par uger har frøavlerne haft travlt med tilsåning af markerne. I nogle områder i Danmark er mange vintersædsmarker skadet i et omfang, så omsåning har været nødvendig. Til gengæld har raps samt kløver- og græsfrømarkerne generelt klaret sig godt gennem vinteren. I de kommende uger skal opmærksomheden rettes mod ukrudt, svampe og vækstregulering i frømarkerne. Læs mere.

 

14/4-10 - 12/5-10

Ny ForageMax-blanding til reparation af skadede græsmarker

Efter en usædvanlig hård vinter står en del græsmarker uden græs, men med god bestand af kløver.  Her er der brug for en hurtig løsning, og derfor har DLF-TRIFOLIUM lavet en ny blanding til genetablering uden kløver. Læs mere.

 

14/4-10  - 3/7-10

Flere og flere etablerer vildtagre
- til glæde for både dyr og mennesker

Mange har fået øjnene op for, at der kan gøres en ekstra indsats for at skaffe føde og dækning til dyrene i naturen. DLF-TRIFOLIUM har en række færdige frøblandinger til formålet samt inspiration og vejledning til din vildtager. Læs mere

Også artiklen "Vildtafgrøder - mangfoldighed i naturen" i det seneste nr. af Tidsskrift for Frøavl beskriver dette emne. Læs mere.