DLF-TRIFOLIUM Denmark
Kontakt        Sitemap

Print
Forbedret kvælstof...

Forbedret kvælstofudnyttelse i græsser

DLF-TRIFOLIUM har pr. 1. april indgået et samarbejde med KVL (Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole) om at undersøge og forbedre græssers evne til at optage og omsætte kvælstof. I første omgang vil der blive tale om et forskningsprojekt som udføres af Ph.D. studerende, Pia Nord-Larsen, under vejledning af lektor Thomas Jahn  og prof. Jan K. Schjørring, KVL, samt forædler Niels Roulund og seniorforsker Christian S. Jensen, begge DLF-TRIFOLIUM.

Det er for nyligt lykkedes forskere på KVL at identificere specielle proteiner, beslægtede med vandtransporterende akvaporiner, som er involveret i transporten af ammonium i planteceller.  Med udgangspunkt i denne nye viden vil projektet fokusere på to områder:

  • Via bioteknologi at forøge mængden af de proteiner, der er afgørende for optagelsen og omsætningen af kvælstof
  • At lave en kvælstof-fokuseret udvælgelsesmetode, som efterfølgende vil blive anvendt i DLF-TRIFOLIUM’s avancerede forædlingsprogrammer.

Sidstnævnte metode baseres på muligheden af at udvikle DNA-markører, som følger nedarvningen af de gener, der er optimale for kvælstofudnyttelsen. Det er målet, at vi med disse ”genetiske fingeraftryk” bliver i stand til at udvælge og forædle de planter, som er mest effektive til at optage og udnytte kvælstof.

Det er ikke første gang DLF-TRIFOLIUM indgår samarbejde med KVL, men det er første gang der i fællesskab sættes en så specifik forskningsmæssig indsats ind på at løse de udfordringer, som de stadigt skærpede kvælstofbegrænsninger giver.

 

Udgivet den 15/6-05