DLF-TRIFOLIUM Denmark
Kontakt        Sitemap

Print
Presse 2008

Pressemeddelelser

Maj

Juni

Juli

August

September

Oktober

November

December

 

December

16/12-08

Højeste a conto priser i nyere tid

Den 11. december sendes godt 4.500 terminsafregninger ud til DLF-TRIFOLIUMs kløver- og græsfrøavlere. Også under avlermøderne, der foregår i denne og næste uge, bliver de mange avlere, der møder op, præsenteret for a conto priserne:

”Vi har haft et lavt salg i efteråret, og vi kan jo heller ikke forudsige, hvordan foråret kommer til at udarte sig. Derfor er vi endnu gladere for at kunne præsentere så høje a conto priser,” siger avlsdirektør Anders Mondrup.

De gennemsnitlige a conto priser ligger for december terminen på samme niveau som priserne for juni termin i år. Det er de højeste a conto priser for kløver- og græsfrø i koncernen i nyere tid.

Svært at forudse fremtidens priser

Det er især salgsafdelingens store arbejde med at presse engrospriserne op sidste år, der er medvirkende til, at koncernen kan holde afregningspriserne oppe. De høje engrospriser har betydet, at der er blevet forsolgt til kunderne på et højt prisniveau.

Trods de flotte a conto priser for december terminsafregningen ser koncernen dog med nogen bekymring på den nærmeste fremtid. Efterårssalget har været meget lavt, og det bliver på sigt svært at undgå at blive påvirket af recessionen. Det mærkes tydeligt, at ingen kunder ønsker at have lager liggende:

”Det virker som om, at alle regner med et negativt marked, og ingen tør have meget græsfrø liggende. De udskyder derfor ordreafgivelserne, hvilket vi selvfølgelig kan mærke på vores afsætning”, siger Søren Halbye, salgs- og marketingdirektør. 

Generelt har forbruget af kløver- og græsfrø for EU27 været faldende. I 2006/07 lå forbruget således på godt 250.000 tons, mens det forventede forbrug i 2008/09 ligger på knap 200.000 tons.

På grund af den lave dollarkurs har vi ligeledes haft en større import end normalt, så lagrene har artet sig anderledes end forventet. Alt i alt er der flere faktorer, der gør det svært at forudse, hvordan græsfrøpriserne vil udvikle sig i den nærmeste fremtid. 

”Selv om vi er i en recession, tror vi på, at vi nok skal indhente noget af det forsømte i vores forårssalg. Folk skal jo stadig bruge græs,” siger Søren Halbye. 

 

9/12-08

Stort fremmøde til avlermøde i Nyborg

Aldrig tidligere har der været så mange avlere til DLF-TRIFOLIUMs avlermøde på Fyn. Men der var også mange interessante nyheder at blive informeret om.
Bestyrelsesmedlem Hans Boesen bød velkommen til omkring 200 avlere, da han i dag åbnede et af årets første avlermøder. De næste par uger vil i alt 17 møder blive holdt landet over, og overalt er tilslutningen fra DLF AmbAs godt 4500 avlere stor.
Ikke mindst finanskrisen og dens betydning for verdens største kløver- og græsfrøfirma står på dagsordenen til årets avlermøder:
”Meget afhænger af den kommende finanskrise. Vi forventer fortsat høje engrospriser, men vi vil også blive påvirket af den finanskrise, der hærger verden lige nu,” sagde Hans Boesen.

En flot høst 2008

Avlschef, Erling Christoffersen, gennemgik, hvordan høsten 2008 havde udviklet sig. Trods forventninger om en forholdsvis lav høst pga. vejret i foråret, blev høst 2008 over gennemsnittet.
”Inden for rødsvingel nærmer vi os endda en rekordhøst, og også svindet er fantastisk flot inden for rødsvingel og flere andre arter,” sagde Erling Christoffersen.
Også spireevnen for de forskellige arter ligger på generelt pæne niveauer, her ligger gennemsnitlige niveau for rødsvingel på 93.
”Der er dog enkelte partier, der falder helt igennem, fordi de ikke er blevet tørret ordentligt. Men det er ikke noget, der slår igennem på den endelige statistik,” sagde Erling Christoffersen.

Gennemgang af markeder

DLF-TRIFOLIUM koncernen solgte i Vesteuropa i 2007/08 i alt 29.390 tons blandinger, hvilket er et af koncernens hoved fokusområder.
”Vi forventer som minimum at kunne fastholde mængden af blandinger,” sagde salgs- og marketingdirektør Søren Halbye.
Trods recession og svigtende salg i efteråret forventer koncernen at kunne fastholde sine høje markedsandele i Vesteuropa. Men naturligvis har finanskrisen en væsentlig indflydelse på koncernens arbejde. Især i Rusland og i Øst- og Centraleuropa er man meget påpasselige mht. at indgå salgsaftaler:
”Hver gang vi laver et salg til vores kunder, afvejer vi, om vi skal gennemføre det eller ej. Næsten dagligt mister vi forsikringer på vores kunder, fordi man vurderer, at de ikke er i stand til at betale.”

I kalenderen kan man læse, hvor avlermøderne foregår i de forskellige områder.

 

November

27/11-08

DLF-TRIFOLIUM vinder pris for flotteste stand på Agromek

Det var med slet skjult stolthed, at de ansatte fra DLF-TRIFOLIUM tog imod prisen som bedste stand i hallerne J1, J2, J3, K og E.

”Det er da fantastisk, og vi er enormt stolte. Vi har fået et skilt med prisen, som vi allerede har hængt op, så alle kan se, at vi har vundet,” siger Stig Oddershede, avlschef DLF-TRIFOLIUM, umiddelbart efter, at han sammen med sine kolleger har modtaget prisen.

Komitéens begrundelse for at give prisen til DLF-TRIFOLIUM er, at standen har en magnetisk tiltrækningskraft, der gør, at man får lyst til at gå ind i den. Den er den mest indbydende, ligesom den er enkelt bygget op og nem at komme ind i og ud af igen. Samtidig slår komitéen på, at der på standen er forskellige græsfrøtyper, som man både kan se og røre ved.

Ikke mindst det sidste har iflg. Stig Oddershede en helt utrolig effekt:

”Vi har hele tiden en masse gæster henne og røre ved frøet. Selv børnene smøger ærmerne op, så de kan få hele armen ned og mærke på frøet – det er virkelig vellykket.”

Det er velovervejet, at DLF-TRIFOLIUM har valgt at udstille forskelligt frø i montre. Folk tror ofte, at frø bare er frø. Ved at synliggøre forskelligheden i arterne skabes også en større forståelse for, hvor komplekst og interessant et produkt græsfrø i virkeligheden er.

Samtidig har udstillingen af græsfrø i et interimistisk tørreri også det formål at gøre avlerne opmærksomme på problematikken mht. manglende tørring af græsfrø. Et problem DLF-TRIFOLIUM vil sætte meget mere fokus på i den nærmeste fremtid.

Stig Oddershede og de øvrige medarbejdere på standen fik for øvrigt også et ord med på vejen af komitéen. De blev alle betegnet som ”meget imødekommende!”

26/11-08

Agromek 2008:
Med fokus på frøtørring

På DLF-TRIFOLIUMs stand på Agromek 2008 kan man i disse dage få demonstreret et tørreanlæg, og det er der god grund til. Selv om alle græsfrøavlere bør vide, hvor vigtigt det er at tørre græsfrøet, sker det stadig alt for tit, at græsfrøet er vådt, når det leveres til produktionsstederne.

Stand 8004 i hal K er godt besøgt. Ikke mindst det interimistiske tørreanlæg skaber opmærksomhed, og snakken går livligt om emnet. De gæster, vi taler med, er fuldt ud opmærksomme på, at der er penge i at tørre græsfrøet:

”Hvis ikke vi får tørret frøet med det samme, går det ud over spireevne, og vi kan risikere, at der går mug i det. I sidste ende koster det os jo penge, for det er en højprisvare, vi arbejder med,” siger avler Thomas Kjærsgaard, Sdr. Farstrup, Herning.

Og det er dyrt ikke at være opmærksom på at få tørret frøet ordentligt. Dels går det ud over spireevnen og dermed den endelige afregning, dels koster det 28 øre kiloet at levere frø med bare et par streger over normen.

”De lægger frøet ind med 13-14 pct. vand og tørrer det først, når de skal levere det. Så er risikoen virkelig stor for, at det går ud over spireevnen, for på det tidspunkt er det vanskeligere og mere kostbart for landmanden at tørre frøet,” siger Jens-Olav Høst. Han har arbejdet som avlskonsulent på Lolland Falster siden 2001 og er i dag ansvarlig for DLF-TRIFOLIUMs danske fodergræssalg.

Gennem mange år har DLF-TRIFOLIUM gjort opmærksom på problemet med vådt frø. Alligevel sker det stadig, at der leveres frø, som ikke overholder normen. Måske skyldes det, at frøet tørres for sent, men der er også en anden grund:

”Vi oplever, at folk høster tørt frø og indleverer vådt frø. Det kan skyldes, at de glemmer at lukke kanalen i tørreriet, så der opstår skorstenseffekt,” siger Jens-Olav Høst.

Derfor demonstreres dette også på standen på Agromek, ligesom folk opfordres til at læse i brochuren ”Værd at vide om Frøtørring”.

Men der er andre gode ting at høre om på standen. Ud over tørring har DLF-TRIFOLIUM også sat fokus på græsblandinger til vildtstriber, ligesom man med al tydelighed kan se, hvad det betyder for græsset, hvis man anvender iSeed® i stedet for ordinære gødningsprodukter.

 

Oktober

28/10-08

To nye medlemmer i DLF AmbA bestyrelsen

To bestyrelsesmedlemmer var på valg til selskabets generalforsamling. Henholdsvis et fritvalg medlem vest og øst for Storebælt. Vest for Storebælt blev Henrik Kreutzfeldt fra Ørting ved Odder valgt uden modkandidat, mens man øst for Storebælt måtte ud i kampvalg. Det endelige valg faldt på Peter Bagge Hansen fra Stege på Møn.

Det er to erfarne græsfrøavlere, der nu er valgt ind i DLF AmbAs bestyrelse. Vest for Storebælt kan Proprietær Henrik Kreutzfeldt nu også tilføje titlen bestyrelsesmedlem for DLF AmbA på visitkortet. Han er 50år gammel og er 3. generation på gården, Dybvad. For DLF-TRIFOLIUM dyrker han alm. rajgræs og senest også strandsvingel. Han har ligeledes slagtesvin, som hans kone er ansvarlig for.

”Jeg blev opfordret til at stille op og havde overhovedet ingen betænkeligheder ved det. Jeg er jo lidt fagidiot og det, at jeg kan bruge min faglighed i bestyrelsesarbejdet i så stor en virksomhed, det bliver meget interessant,” sagde Henrik Kreutzfeldt efter valget.

Andet nye bestyrelsesmedlem er 36årige Peter Bagge Hansen. I fællesskab med naboen driver han Sølvbjerggård I/S. Han har arbejdet med landbrug og frøavl i New Zealand og Australien og har desuden været udstationeret for Mejetærskerfabrikken, Agco, i Sydamerika. Han blev valgt som delegeret i DLF AmbA i 2005:

”Jeg skal ikke revolutionere DLF, det kører jo godt. Men jeg vil gerne bidrage i arbejdet med at føre firmaet videre – især på det internationale område, som har min store interesse. Der kan jeg være med til at se de muligheder, der ligger ude i verden,” sagde Peter Bagge Hansen. 

De to afløser henholdsvis Gårdejer Poul Skov Nielsen, der har siddet i bestyrelsen siden 1992 som fritvalgt for området øst for Storebælt samt Gårdejer Poul-Erik Mogensen, fritvalgt for området vest for Storebælt og medlem af bestyrelsen siden 1996.

På valg var også Godsejer og formand for bestyrelsen, Benny Kirkebække Christensen, Gårdejer Poul Jensen og Gårdejer samt næstformand Niels Peder Christiansen. De modtog alle tre genvalg og blev valgt uden modkandidater.


 

28/10-08

Rekordhøj afregning til DLF AmbA avlere

Det var et yderst tilfredsstillende resultat, der blev præsenteret på græsfrøselskabet DLF AmbAs generalforsamling idag. Dette til trods for svære markedsforhold og afregningspriser til selskabets avlere, der er mere end 50% højere end forrige år.

Ikke i nyere tid har græsfrøselskabet været i stand til at hæve afregningspriserne til avlerne så markant som for høsten 2007. I gennemsnit er afregningspriserne hævet med 51% i forhold til året før.

”Det er meget tilfredsstillende, at et dansk andelsselskab med knap 5.000 medlemmer og ejere på samme tid kan præstere en sådan afregning og fortsætte koncernens konsolidering som verdens største selskab på sit felt,” siger bestyrelsesformand Benny Kirkebække Christensen.

Årets resultat er opgjort til 38,3 mio. kr. Trods markant øgede kostpriser er driftsresultatet i regnskabsåret 2007/08 næsten på niveau med 2006/07, når der tages højde for, at resultatet i 2006/07 var påvirket af betydelige engangsindtægter.

Markant højere priser

Salgsmæssigt var sæsonen en balancegang mellem at opnå en tilfredsstillende afsætning og samtidig gennemføre salget til markant hævede priser. Samtidig var markedet velforsynet med frø, idet frøforbruget faldt betydeligt primært som følge af de ugunstige vejrforhold.

Under disse svære markedsforhold er det alligevel lykkes for koncernen at hæve den gennemsnitlige engrospris med 21 pct.. Koncernomsætningen er således steget til 2.252 mio. i 2007/08, hvilket er rekord.

”Vores målsætning for regnskabsåret 2007/08 har været helt klar. Det har været essentielt for os at få hævet kløver- og græsfrøpriserne, hvis fremtidig tilgang af produktionsarealer skulle sikres i en tid med stigende kornpriser,” siger adm. direktør Truels Damsgaard.

I løbet af regnskabsåret er der iværksat væsentlige effektiviseringstiltag - bl.a. strømlining af processer og samling af aktiviteter på færre afdelinger. Dette har betydet omkostningsreduktioner og et forbedret cash flow og har slutteligt haft en betydelig positiv indflydelse på slutresultatet.

Det er hovedsageligt effektiviseringstiltagene og de gode resultater i datter- og salgsselskaber, der har gjort det muligt at hæve afregningspriserne til ejerne udover den almindelige engrosprisstigning.


 

28/10-08

Gamle dyder i en usikker verden

Især de seneste 10 år har Vesten haft for travlt med at forbruge mere og outsource arbejde til Asien. Det har betydet, at vi har fået for megen tid og mange penge og har brugt den overskydende tid til at handle fast ejendom og aktier med os selv. Sådan lyder udmeldingen fra bestyrelsesformand, Benny Kirkebække Christensen, ved DLF AmbAs generalforsamling på Hotel Nyborg Strand tirsdag den 28. oktober.

”Jeg har hørt husejere fortælle, at de kun arbejder for sjov, fordi den virkelige indtjening og gevinst ligger i huset, hvilket giver mulighed for tidligere end før at begynde nedsparingen,” siger Benny Kirkebække Christensen.

Han mener, at vi står over for en langvarig recession og/eller depression. Det betyder, at befolkningen må lære kun at forbruge det, som man tjener. Derfor kommer likviditet til at spille en afgørende rolle for vores overlevelse som erhverv. Som landmænd skal vi til at se mere på de selskaber, vi handler med. Er vores penge dækket forsvarligt? Har de pågældende selskaber en rimelig egenkapital? Har de en ledelse, der forstår problemerne og ikke blot kører på volumen.

”Det, der var god latin i går, er forældet i dag. De gamle dyder er med et slag igen kommet i højsædet. På en måde er det helt rart at være moderne igen,” er Benny Kirkebække Christensens udmelding til de delegerede ved DLF AmbAs generalforsamling.

Han mener samtidig, at det samfund, der kommer ud på den anden side af den verserende finanskrise, vil se meget anderledes ud. USA's tid som førende magt vil på sigt stå for fald, og det er tankevækkende, at EU's samlede bruttonationalprodukt i dag er større end USA's.


 

28/10-08 

Glem skrubtudserne for en tid

Det er på tide, at danske politikere investerer landets milliarder i konkurrencedygtighed og tiltag, der kan redde Danmark ud af finanskrisen i stedet for at bruge pengene på at redde skrubtudser. Sådan lyder bestyrelsesformand, Benny Kirkebække Christensens udmelding til DLF AmbAs generalforsamling på Hotel Nyborg Strand tirsdag den 28. oktober.

”Der skal handlekraft til, hvis Danmark skal komme helskindet ud af finanskrisen og undgå snart igen at stå i samme, kritiske situation. I stedet for at forsøge at tækkes erhvervslivet og score stemmer ved at indføre forskellige diffuse tiltag, burde politikerne have mandshjerte nok til at starte en diskussion med arbejdsmarkedets parter om at hæve antallet af arbejdstimer og reducere antallet af feriedage. Og hvorfor tjener danske arbejdere meget mere end kollegerne i vores nabolande?” Siger bestyrelsesformand Benny Kirkebække Christensen. 

Han mener ikke, at den nuværende regering har gjort nok for at fremme erhvervslivet – især ikke når det drejer sig om landbruget. I stedet bruger politikerne kræfter og milliarder på at finde på tiltag, hvis eneste formål er at skabe stemmer.

”Tro mig, om nogle år vil selv vores politikere blive belært om, hvad deres prioriteringer og beslutninger indebærer. Det vil de kunne læse i bl.a. Danmarks Statistiks økonomiske redegørelser. Men da vil det være for sent,” siger Benny Kirkebække Christensen.


 

28/10-08 

Et vidtforgrenet selskab

Når DLF AmbA til generalforsamlingen tirsdag den 28. oktober præsenterer et flot resultat for de delegerede, skyldes det ikke mindst DLF-TRIFOLIUMs vidtforgrenede distributionsnetværk. Det består i dag af 12 datter- og salgsselskaber, der strækker sig fra Oregon, USA til Christchurh, New Zealand. Selskaberne trækker det samlede resultat væsentligt op og er medvirkende til en udbygning af koncernens i forvejen markedsledende position.

Fra tons til relationer

Da DLF AmbA blev grundlagt i 1906 af en lille flok danske og meget motiverede landmænd for mere end 100år siden, var der sikkert ingen, der havde forestillet sig, at andelsselskabet senere skulle stå i spidsen for et stort, multinationalt selskab.
Men i dag sælger DLF-TRIFOLIUM kløver- og græsfrø til 65 lande verden over og er verdens største kløver- og græsfrøproducent med en andel af verdensmarkedet på mere end 20%. På flere vigtige markeder - bla. UK, Benelux, Rusland og Kina - har koncernen via sine distributionsselskaber formået at oparbejde positioner som markedsledere. På kort tid er DLF-TRIFOLIUM gået fra at være et dansk eksportfirma, via en international virksomhed til at være et globalt selskab:

"Fra kun at tænke i bulk og tons tænker vi nu meget mere i kundespecifikke løsninger, der kan leveres via vores datterselskaber, som jo er tætte på kunderne og kender deres behov. Det har styrket vores forretning væsentligt," siger adm. direktør, Truels Damsgaard.

Geografien er vigtig

I Danmark er der ideelle vækstbetingelser for langt de fleste græsarter, og det er naturligvis en af grundene til selskabets store succes. Men for at kunne begå sig på det globale græsfrømarked, der har forskellige sæsoner afhængig af geografien, er det vigtigt at få græsfrøet ud på de markeder, hvor det kan anvendes. Et faktum selskabet har forstået at udnytte og har derfor løbende - bla. via akkvisitioner - udvidet sine globale aktiviteter. Senest er DLF-TRIFOLIUM gået i gang med at etablere et salgskontor i Buenos Aires, Argentina.

"Jeg kan med stor tilfredshed konstatere, at distribution og international virksomhed kan betale sig, når man er dygtig nok og forstår at styre et vidtforgrenet selskab. Det har ledelsen forstået, hvilket tydeligt ses ved, at vores datterselskaber præger 2007/08 regnskabet meget positivt," sagde bestyrelsesformand Benny Kirkebække Christensen til generalforsamlingen.


 

23/10-08

Generalforsamling i Danespo:

Danespo står stærkere - ude som hjemme

Danespo A/S har i regnskabsåret 2007/08 opnået resultater, der understreger øget styrke såvel internationalt som nationalt. Fokus inden for egne beskyttede sorter er intensiveret, og det strategiske arbejde med markederne er blevet mere målrettet for at minimere finansielle risici. Årsresultatet er således et overskud efter skat på 5 mio. kr. mod 400.000 kr. året før. Omsætningen var 197 mio. kr. mod 154 mio. kr. året før.

"Vi kan se tilbage på et tilfredsstillende år, der har været præget af mange positive forhold. Det allervigtigste er, at Danespo er inde i en god udvikling. Flere tiltag det seneste år har sigtet på at styrke vores kommercielle og strategiske platform. Hvor vi tidligere var afhængige af markeder med en betydelig politisk uro, agerer vi nu i højere grad på mindre sårbare markeder," sagde Danespos formand, Truels Damsgaard, på Danespos generalforsamling tirsdag den 21. oktober.

Der er således arbejdet meget med at sprede afsætningen for at opnå en mere robust forretningsmæssig platform, og salgsfremgangen har relativt set været størst i Nord- og Mellemeuropa samt Mellemøsten.

Forædlingsmæssigt har Danespo og KMC fortsat et meget tæt samarbejde med Landbrugets Kartoffelfond (LKF Vandel), og det sikrer, at sorternes potentiale udnyttes.

"Danespo har alle rettigheder på sorterne til eksport, hvilket er et stort aktiv for os, da det er afgørende for, at vi kan styrke vores afsætning og bygge stærkere kunderelationer på relevante markeder. Det giver merværdi i salgsorganisationen, når vi løbende kan introducere nye sorter af læggekartofler," siger Danespos adm. direktør, Steen Bitsch, der har stået i spidsen for selskabet i halvandet år.

"Inden for spise- og proceskartofler er udviklingen positiv, og fremadrettet intensiverer vi indsatsen med henblik på im- og eksport i hele Skandinavien, hvor vi har glæde af synergier fra ejerne DLG og DLF-TRIFOLIUM. Det giver et øget fodfæste i hele Nordeuropa," tilføjede Steen Bitsch, der inden for kvalitetslæggekartofler forventer en mindre stigning i salget på kort og mellemlangt sigt.

Danespo A/S har som hovedaktivitet at forædle, producere og sælge læggekartofler primært til eksport samt spisekartofler til Skandinavien.

For pdf-version, klik her

 

September

19/9-08 

Ny produktionschef hos DLF-TRIFOLIUM

Vi er glade for at kunne meddele, at vi har ansat 42-årige Carl Christian Knudsen som ny produktionschef. Han begynder i sit nye job den 23. september.

Carl har 18 års erfaring med produktionsledelse inden for metalindustrien og kommer senest fra en stilling som produktionschef hos Aluline a/s i Tølløse.

Han er bl.a. uddannet som maskin-arbejder og produktions-ingeniør på Københavns Teknikum. Vi ser frem til samarbejdet med Carl.  

  

August

21/8-08

Fodboldbane på rejse – til Hillerød

De næste 6 arbejdsdage ruller der løbende store kølebiler ind til Sophienborg Skolen i Hillerød. Tidligere havde de her kun et græsareal, der ikke rigtig blev brugt til noget. Nu ønsker man at give børnene en boldbane.

 

Anlægsgartner P. Malmos
Der skal et stort forarbejde og megen viden til for at lægge sådan en ny bane – i Hillerød er valget derfor faldet på anlægsgartner Per Malmos. Han har tidligere anlagt flere fodbold- og golfbaner bla. opvisningsbanen i Brøndby.

”Vi har valgt Proturf Færdiggræs, der kommer helt fra Ribe. På denne lokalitet har man en tekstur (sandblandet lerjord), der er helt perfekt. Når vi nu har gjort os umage med at lave det rigtige underlag, så ville det næsten være spildt, hvis man lagde en klistermåtte over,” siger Per Malmos om valget af rullegræs.

Jordanalyser viste, at der på Sophienborg Allé er tale om relativt let jord. Dette betød, at den eksisterende jord kunne benyttes med iblanding af fint grus/sand. Inden græsset er lagt, er arealet først rettet af, så terrænet er egnet. Herefter er der gravet dræn.

”Man skal sørge for, at græsset er trædefast – man skal jo kunne løbe og spille på det. Derudover er det vigtigt at få græsset til at gro, så rødderne skal kunne vokse nedad. Jo længere ned, de kan komme, jo stærkere bliver græsset, for jo større vandvolumen har de til deres rådighed,” siger Per Malmos.

Dansk græs under mange fodboldstøvler
Det er ikke første gang, at vi gør det. Pakker en fodboldbane sammen, kører den i mange timer, blot for at pakke den ud igen et andet sted. På de vedhæftede billeder gik turen bla. til Færøerne, hvor DLF-TRIFOLIUMs datterselskab, Prodana, for tredje gang leverede en komplet fodboldbane. Vi har også leveret græs til Chelsea og Aston Villa, ligesom der på næsten alle superligabaner i Danmark ligger færdiggræs fra det danske firma.

For pdf-version klik her.

 

8/8-08

DLF-TRIFOLIUM køber Louisenborg og sikrer sine forædlingsaktiviteter

Kløver- og græsfrø virksomheden, DLF-TRIFOLIUM A/S, overtager pr. 1. oktober den godt 200 ha store ejendom ”Louisenborg” i Store Heddinge på Stevns.

Med købet af Louisenborg får DLF-TRIFOLIUM opfyldt ønsket om at sikre sine arealer til forædling, idet Louisenborgs jorder grænser direkte op til Boelshøj, hvor DLF-TRIFOLIUMs danske forædlingsdivision i dag holder til. Samtidig er jorderne i området yderst velegnede til forædling af nye græsfrøsorter pga. jordernes høje og meget ensartede kvalitet, der sikrer optimale forsøgsresultater.

”Vores forædlingsaktiviteter er særdeles vigtige for os, idet de danner grundlag for, at vi i dag kan have 85% af den danske frøproduktion. Vi er jo samtidig de eneste, der forædler kløver- og græsfrø i Danmark,” begrunder adm. direktør, Truels Damsgaard, købet af Louisenborg.

Ejerne af Louisenborg er i dag Bente og Jørgen Henriksen, der har besluttet at sælge ejendommen, da næste generation ønsker at gå andre veje. De er glade for at kunne sælge til DLF-TRIFOLIUM, da ejendommen fremover via planteforædling kan medvirke til udvikling af dansk landbrug og samtidig være til gavn for og styrkelse af lokalsamfundet.

Sidste gang, Louisenborg skiftede ejer uden for familien, var i 1919. Køberen var Bente Henriksens farfar, den driftige landmand Jens Christiansen, som på det tidspunkt også ejede Boelshøj. Ejendommen, der siden 1966 har huset DLF-TRIFOLIUMs forædlingsdivision.

DLF-TRIFOLIUM er i dag verdensledende inden for produktion, salg, forskning og udvikling af kløver- og græsfrø. Dette skyldes ikke mindst forædlingsstationen på Stevns, hvor den største del af planteforædlingsaktiviteterne finder sted, og nye sorter udvikles.

”Vi har et meget dygtigt og erfarent forædlingsteam og et stærkt forædlingsmateriale, som vi har opbygget over årene. Derudover er vores store styrke det brede netværk af forædlingssteder i Europa og resten af verden, hvor materialet fra Stevns også testes,” siger Klaus K. Nielsen, udviklingsdirektør.

For pdf-version klik her.

 

Juli

16/7-08 

iSeed® – græsfrøets madkasse

Et tæt samarbejde mellem Yara Int. og DLF-TRIFOLIUM fører nu til det første coatingsprodukt til græsfrø – iSeed®.

Alle, der sår græs, kan nu se frem til en flot græsplæne eller en tættere græsmark med mindre ukrudt end normalt. Coatingsproduktet, iSeed®, sørger nemlig for at hjælpe græsfrøet så meget på vej, at det får en tidlig vækst og dermed hurtigt kommer foran ukrudtet.

”Det er helt specielt, at man kan have en gødning, der er så tæt på græsfrøet. Normalt skal frøet ud og lede efter det, fordi det er spredt ud over hele marken. Sådan er det ikke med iSeed® – her lægger mineralerne og næringsstofferne sig omkring frøet. Og supplerer dermed græsfrøets egne reserver,” siger Ole Grønbæk, produktchef DLF-TRIFOLIUM.

En næringsfyldt madkasse
iSeed® starter planterne godt op og giver dem en ekstra næring i en kritisk periode. Derudover bliver frøet noget tungere – faktisk en fordobling af vægten – så der bliver en bedre chance for, at frøet får fat i jorden. F.eks. når man bruger iSeed under eftersåningen. Under forsøg foretaget af Yara Int. blev der målt mellem 4 og 35% mere græs som resultat af eftersåning med iSeed®.

Ukrudtets overmand
Da græsfrø coatet med iSeed® får en tidligere vækst, bliver det også stærkere end ukrudtet. ”Vi ser en flottere græsplæne og en god og tæt græsmark uden huller og med væsentligt mindre ukrudt, fordi græsset kommer foran ukrudtet. Med iSeed får ukrudtet jo ikke glæde af gødningen, det gør kun græsfrøet,” siger Ole Grønbæk. Også miljøet får gavn af coatingen. Risikoen for tab af næringsstoffer bliver væsentligt reduceret, idet næringsstofferne bliver i græsfrøet og ikke går i jorden. 

Tæt samarbejde mellem Yara og DLF-TRIFOLIUM
iSeed kommer efter flere års udviklingsarbejde mellem de to virksomheder. Det blev sat i værk, da YARA ønskede at udvide sit coatingprogram med et produkt også til græsfrø:
”Vi havde allerede udviklet iSeed® til korn og rapsfrø. Det fungerede rigtig godt, og vi begyndte derfor at lede efter andre afgrøder, der kunne få gavn af dette koncept. I forvejen havde vi et godt samarbejde med DLF-TRIFOLIUM, og da græsfrø er små og har små reserver af næringsstoffer, er en tidlig vækst vigtig. Derfor var det oplagt at vælge græsfrø som mål for et nyt iSeed® produkt,” siger Kirsi Kuparinen, produktchef hos Yara.
Udviklingssamarbejdet fortsætter i fremtiden, og man vil fortsat arbejde på at udvikle iSeed®. Næste step er at kigge på, hvorvidt der er andre næringsstoffer, der er relevante at bruge i iSeed®. I dag anvendes der kun fosfor og kvælstof i det nye coatingsprodukt. Læs mere om iSeed® her.

For pdf-version klik her.

 

1/7-08

Høstdemonstration i engrapgræs - udsat

Hvordan klarer rotormaskinerne udfordringen med at tærske engrapgræs? Det undersøger vi i samarbejde med frøavlerforeningen på Lolland-Falster i en høstdemonstration:

Tirsdag den 15. juli (tidligere annonceret til den 10. juli, men udsat pga. vejret)

Kl. 12.00-16.30 på

Krenkerup, Idalund avlsgård, 4990 Sakskøbing
(Indkørsel fra Idalundvej)

Vi forventer i løbet af dagen at teste forskellige indstillinger på flere mejetærskerfabrikater af de nyeste modeller af rotor mejetærskere samt omtærskeudstyr med fokus på at opnå en forbedret råvarekvalitet samt et minimum af spild.

DLF-TRIFOLIUM måler på stedet råvarerenheden og opgør spildet på en mobil frørensemaskine. Maskinkonsulent Hans Henning Sørensen gennemgår de enkelte mejetærskeres tærskesystemer.

Hvis man er i tvivl om, hvorvidt arrangementet gennemføres pga. dårligt vejr på dagen, kan den lokale DLF-TRIFOLIUM konsulent eller avlskontorerne i Nr. Alslev tlf. 54 43 43 81 eller Benløse 57 67 29 87 kontaktes. Det er også muligt at holde sig ajour på hjemmesiderne www.froeavl.dk og www.dlf.dk.

For pdf-version klik her.

 

1/7-08

Nyansættelse af frøavlskonsulent

DLF-TRIFOLIUM A/S har pr. 15. juli 2008 ansat Niels Arvidson som ny frøavlskonsulent på Falster.

Niels Arvidson er 31 år, vendelbo og agronom. Han har de seneste 3 år været ansat i forsøgsteamet ved Landbocentrum/Gefion og har en solid videnbase både fra sin uddannelse og fra sit seneste arbejde med de nyeste dyrkningstiltag. Herudover har Niels Arvidson praktisk erfaring fra arbejdet på landbrug i ind- og udland. Han er bosat med sin familie i Maribo.

Niels Arvidson erstatter vor hidtidige frøavlskonsulent, Jens-Olav Høst. Han overtager i stedet ansvaret for DLF-TRIFOLIUM's danske fodergræssalg.

Spørgsmål om nyansættelsen kan henvendes til:
Stig Oddershede, Avlschef Lolland/Falster/Møn, på telefon 54 46 19 15.

For pdf-version klik her.

 

Juni

19/6-08

Store prisstigninger på græsfrø

For at kunne konkurrere med priserne på korn hæver DLF-TRIFOLIUM – verdens største kløver- og græsfrø producent – afregningspriserne over for sine avlere med ca. 40%. Ekspert spår, at priserne fortsat vil stige.

Høst 2007 har været en stor udfordring for frøfirmaet. Kornpriserne er steget voldsomt det seneste år, hvilket har fået danske landmænd til at skele i den retning. Samtidig har vejret ikke været gunstigt og har betydet, at høstudbyttet har været lavere end normalt. DLF-TRIFOLIUM har derfor gennem længere tid arbejdet på at få hævet priserne. Det er blevet til priser, der er ca. 40% højere end året før. ”Som markedsleder i Europa er det vort ansvar at sørge for, at priserne på græsfrø følger markedsudviklingen. Men det handler selvfølgelig også om, at vi gerne vil beholde vore dygtige avlere og ikke miste dem til kornet,” siger administrerende direktør, Truels Damsgaard.

Prisen vil fortsat stige
DLF-TRIFOLIUM vurderer, at priserne også for dette års høst vil stige. Det er en vurdering, der støttes af Henning Otte Hansen, seniorrådgiver ved Fødevareøkonomisk Institut, Københavns Universitet: ”På grund af de stigende kornpriser er produktionen af græsfrø faldet. Det betyder mindre lagre og dermed højere priser. Der vil jo fortsat være et stort behov for græs.

”Ud over de faldende lagre med græsfrø viser erfaringerne også iflg. Henning Otte Hansen, at priserne på korn og græsfrø normalt følges ad. Da kornpriserne er eksploderet de seneste år, vil græsfrø derfor på sigt følge med. ”Man vurderer, at toppen er nået på hvede. Prisen vil derfor være på et mere jævnt niveau de kommende år, men vil dog stadig være højere end for et par år siden,” siger Henning Otte Hansen. Han mener også, at andre faktorer vil være medvirkende til, at priserne på græsfrø fortsætter med at stige. Især de øgede omkostninger til energi og plantebeskyttelse vil være en væsentlig faktor.

Græsfrøavlerne er trofaste
Ved DLF-TRIFOLIUM’s delegeretmøde, der fandt sted i denne uge, var der hovedsageligt positive ytringer omkring de 40% høje prisstigninger for høst 2007. Flere efterlyste dog yderligere stigninger for dette års høst.

”Vi tror heller ikke, at græsfrøpriserne har toppet. Jeg ser intet, der indikerer, at priserne ikke skal stige yderligere. Det er dog alt for tidligt at sige noget om priserne for høst 2008 endnu,” var Truels Damsgaards svar.

Der er flere ting, som understøtter Seniorrådgiver Henning Otte Hansens påstand om højere priser. Overalt i Europa ser man nemlig faldende græsfrølagre og færre avlere, der producerer græsfrø. Samtidig med, at der stadig er en stor efterspørgsel – bla. i Central- og Østeuropa.

For pdf-version klik her.

 

16/6-08

Årets første DLF-TRIFOLIUM markvandring blev en stor succes

At tage på markvandring er en århundrede lang tradition. Tirsdag aften startede DLFTRIFOLIUM deres årlige række med vandringer. Den første gik til Møn med den gode, lerede jord.

”Hold fast, det ser godt ud. Der er godt nok en ordentlig pels på,” ordene falder prompte fra forsædet, da bussen drejer om hjørnet ind på en af de mange veje, der ligger omkring Marienborg Gods’ jorder. Pelsen referer til det svajende rødsvingel, der uden tvivl står rigtig flot. Udtalelsen kommer også fra en ekspert. Nemlig én af de 110 frøgræsavlere, der tirsdag var på bustur rundt på Møn for at se på 5 forskellige afgrøder.

En århundreder gammel tradition
Hvert år arrangerer DLF-TRIFOLIUM en række markvandringer rundt om i landet for deres ca. 4.000 avlere. Det sker hovedsageligt for at kunne servicere avlerne bedst muligt og arrangere noget, der giver dem et fagligt input samt muligheden for at lære hinanden og DLF-TRIFOLIUM bedre at kende.

”Markvandringer er jo noget historisk. Det er noget, man har gjort lang, lang tid tilbage. Det er en god tradition, at man som interesseret planteavler går ud og kigger på, hvordan det ser ud andre steder end lige hos en selv. Og så har vi jo også nogle interessante og dygtige avlere, der gerne stiller op som værter og deler ud af deres erfaringer,” begrunder Anders Mondrup, avlsdirektør hos DLF-TRIFOLIUM, de årlige markvandringer. På turene føres deltagerne rundt til forskellige marker med forskellige afgrøder. I hver mark fortæller værten om, hvordan han passer marken. Suppleret af gode råd fra avlskonsulenten.

Første stop: Marienborg Gods
Én af værterne på denne tur er Lars Haugård, forvalter for Marienborg Gods, der ligger ved Stege. Godset er etableret på lerjord med kridtbund. Især med kløverproduktionen har godset haft stor succes. I 2007 dyrkede man frø på 100 ha – i år er det tal steget til 190. Første stop på aftenens tur bliver en af godsets rødsvingel marker, sået med DLFTRIFOLIUMs rødsvingelsort, Maxima. ”Vi vælger ofte frøgræs, fordi jorden på sigt får det bedre og bliver nemmere at arbejde med. Og Maxima egner sig rigtig godt til vore noget uens jorder,” fortæller Lars Haugård blandt andet til de meget interesserede avlere.

Udlægningen af de mange ha med græsarealer er sket i nært samarbejde med DLFTRIFOLIUMs avlskonsulent. Et samarbejde Lars Haugård benytter sig meget af i sit daglige arbejde med græsavl, der kræver ekspertise og hårdt arbejde. ”Engang imellem overvejer jeg da at dyrke korn og så bare sætte mig ned på kroen og rafle. Det ville være lidt nemmere for privatlivet. Men at dyrke græs er utroligt spændende og giver nogle store udfordringer,” siger Lars Haugård.

Har været med i 50 år
Det er en holdning, som avler Axel Brendstrup deler. Han er igen taget med på markvandring, selv om han egentlig er ved at afhænde forpagterskabet af Nagelsti Skovgård, som han har haft siden 1967. ”Jeg er kommet hos DLF-TRIFOLIUM i omkring 5o år, og jeg har aldrig svigtet en markvandring. Via markvandringerne får vi et godt forhold til firmaet. Vi bliver velinformerede, og de får råd og kommentarer fra os. Det er jo en symbiose,” siger Axel Brendstrup, der har været landmand siden 1959.

Andet stop: Peter Bagge Hansens engrapgræs
Turen går videre i det smukke, mønske landskab. Der blæser efterhånden en kølig vind her først på aftenen, men solen skinner stadig ubarmhjertigt over de tørstige marker. Vejen frem til næste destination er prydet med honningurt i en to meter bred bræmme. Vi er nået frem til Peter Bagge Hansens jorder.

”Honningurten har jeg sået, fordi man jo alligevel ikke kan komme til at høste ordentligt helt ud til vejen. Blomsterne er også gode for insekterne, og så ser det jo pænt ud,” siger Peter Bagge Hansen med et stort grin, da han bliver spurgt om grunden til den farverige bræmme.

Men det er ikke kun den flotte, lilla urt, der kendetegner Peter Bagge Hansens marker. De er også veletablerede og har gode, store planter. For engrapgræssets vedkommende skyldes det højest sandsynligt, at frøet er udlagt i raps, der er grubbesået. På den måde bliver det muligt at så engrapgræsset tidligere om efteråret. Det og den tidlige høst i juli gør, at græsset får tid til at udvikle sig. En eminent udlægsmetode for engrapgræs. I år er 25% af Peter Bagge Hansens jorder dækket med frøgræs. På sigt er målet 35%.

”Vi har altid haft meget frøgræs og har tjent gode penge på det. At det har været noget skidt det seneste år, er der jo ingen, der kan gøre for. Jeg tror på, at DLF-TRIFOLIUM kan levere varen, når de siger, at priserne fortsat vil stige,” siger Peter Bagge Hansen. Igen på denne mark bliver der diskuteret og givet gode råd. I engrapgræsmarken er det helt store tema selvfølgelig at holde marken fri for ukrudt. ”Det er jo lidt nørderi. Men det er rigtig godt at få delt sine erfaringer med kolleger, og nogen skal jeg jo sige det til. Min kone gider ikke høre på det,” griner Peter Bagge Hansen.

Faktaboks:
Øvrige markvandringer arrangeret af DLF-TRIFOLIUM
12. juni, Tiselholt, Vejstrup
12. juni, Rosenfeldt, Vordingborg
16. juni, Gammel Wiffertsholm, Hadsund
17. juni, Aakirkeby
18. juni, Kristiansminde, Vils

For pdf-version klik her.

 

6/6-08

Organisationsændring hos DLF-TRIFOLIUM A/S

Jens-Olav Høst Hansen overtager pr. 1. juli 2008 ansvaret for DLF-TRIFOLIUMs danske fodergræssalg efter Gunnar Johansen, som har varetaget denne opgave siden 1985. Gunnar vil fortsat være ansvarlig for vort eksportsalg til det øvrige Norden og Baltikum. Han er desuden salgsansvarlig for DanÆrt A/S, der er et 50/50 ejet joint venture mellem DLF-TRIFOLIUM og DLG.

Jens-Olav, 42 år, har været ansat i DLF-TRIFOLIUM siden juni 2001 og har fungeret som frøavlskonsulent på Lolland-Falster. Han har en landbrugsbaggrund og var før sin tiltrædelse hos DLF-TRIFOLIUM afsætningskonsulent for specialafgrøder på Grønt Center og - før det -produktkonsulent hos DLG Østlolland. Gunnar og Jens-Olav vil arbejde tæt sammen for at sikre en optimal overlevering af alle kunde- og samarbejdsrelationer.

For pdf-version klik her.


 

Maj 

30/5-08

Græs er ikke bare græs

Hvis man tror, at græs bare er græs, så tager man fejl! Græs er mange forskellige arter og sorter.

Mange forskellige grønne nuancer. Mange forskellige længder og bredder. Mange forskellige kvaliteter.

Det er hårdt arbejde at få græsset til at gro – på den rigtige måde og i den rigtige kvalitet altså. Det er derfor en god idé at lære af hinanden, når man arbejder som græsavler.

De kommende uger foretager DLF-TRIFOLIUM en række markvandringer sammen med vore avlere. Her besøger vi i samlet flok godser og gårde og ser, hvordan de forskellige arbejder med at dyrke deres græsarealer. Og så får vi et lille indblik i, hvad forskellen er på de forskellige arter og sorter. Måske kan vi ligefrem selv fremover fastslå, hvilken art græs, der er plantet i vores egen græsplæne?

Arrangementerne foregår om aftenen og afsluttes med lidt mad og drikke på kroer rundt om i landet. Transporten mellem de forskellige lokaliteter foregår i bussen. Men du slipper altså ikke for at vandre, så husk fornuftigt fodtøj! Vi vandrer bla. på Møn tirs. den 3. juni klokken 18.30 med udgangspunkt i Jagt Kroen, Fanefjord Skovvej, Askeby. Tilmelding for pressefolk sker til nedenstående, som du også er meget velkommen til at kontakte, hvis du har brug for flere oplysninger. 

For pdf-version klik her.

 

29/5-08

Kom og se græsset gro (næsten)

Kom og se gode tips og tricks til hvordan du får den perfekte plæne. Prodana holder åbent hus Grundlovsdag (torsdag den 5. juni) fra kl. 11-15 i Odense. Se mere om arrangementet her.

 

 


28/5-08

Øko-græs stoppes af dårlige data

Økologi rykker. Aldrig har forbrugere i Danmark og resten af Europa spist og drukket så meget økologi. Og faktisk kunne også langt flere europæiske græsmarker være økologiske, hvis ellers krav blev strammet, og databaser opdateret. I hvert fald ifølge verdens største producent af græsfrø, danske DLF-TRIFOLIUM.

– I Danmark, Sverige, Østrig og UK er de langt fremme med økologisk græs, som vi primært producerer frøene til. Men vi kunne udbrede salget langt mere, hvis EU-Kommissionen ville gennemføre en standardisering og skærpelse af de fælleseuropæiske krav, siger koncernsalgs- og marketingdirektør i DLF , Søren Halbye.

Selv om EU-centralisering ikke normalt er noget, man i erhvervslivet taler alt for varmt om, er DLF i denne sammenhæng slet ikke bange for at bede EU om at tage teten.

– Databaserne er slet ikke gode nok i dag, og det er heller ikke alle, der bruger dem. Efter vores mening ville det optimale være, at EU fik ansvaret for at oprette og vedligeholde en central database. Økologi er på vej frem, og de allerfleste af vores afdelinger er økocertificerede. Vi har faktisk ved flere lejligheder nævnt for EU-kommissionen, at der er mindst otte arter, der kan produceres og dække behovet i Europa med 100 pct. Men vi kommer ikke videre, fastslår Søren Halbye.

Så selv om græsproducenten både kan og vil forsyne hele Europa med økologisk græs, står der altså noget manglende bureaukrati i vejen!

Artikel i Landbrugsraadets magasin FoodCulture, nr. 12 2008

For pdf-version klik her.

 

19/5-08

Stor forskel på frøafgrødernes tilstand ud over landet

Voldsom tørke specielt i den vestlige del af landet, gode bestøvningsforhold i den østlige.

I disse dage begynder blomstringen i frømarkerne. I hvidkløver er dette meget synligt, og de flotte, hvide marker præger landskabet specielt på øerne. Bierne kommer på overarbejde for at skabe grundlaget for en forhåbentlig god høst.

I græsserne er blomstringen ikke så synlig. Men er man heldig at komme ud i marken på det rigtige tidspunkt, kan man opleve, hvordan der pludselig ”går ild i marken”. Ofte ses dette fænomen midt på dagen, hvor blomsterne åbner sig, og de mange støvdragere frigør pollen. I rødsvingel er dette meget tydeligt. Men også i andre græsser som hundegræs, stivbladet svingel og rajgræs kan man være heldig at opleve, at marken ”støver”.

For frøavleren er det som regel en dejlig oplevelse, da en god bestøvning er en forudsætning for et godt udbytte. For de mange pollenallergikere i landet, er fornøjelsen nok begrænset, så de går en hård tid i møde.

Det usædvanlig varme vejr vi har haft i maj, har fremskyndet udviklingen i afgrøderne, og de blomstrer derfor noget tidligere end normalt. Fra blomstring til høst går der et bestemt antal dage. På den måde har frøavleren en rettesnor for, hvornår der skal høstes. Det er nemlig på det tidspunkt, hvor han observerer maksimal blomstring i marken. I f.eks. rødsvingel er dette ca. 35 dage efter blomstring, men det påvirkes selvfølgelig også af vejret i perioden.

Voldsom tørke specielt i de vestlige egne
Det varme vejr har givet en tidlig blomstring og gode betingelser for de arter, der blomstrer nu. Omvendt er den manglende nedbør i specielt den vestlige del af landet nu et meget stort problem. Mange marker - specielt alm. rajgræs - lider voldsomt af tørke. De landmænd, der har mulighed for vanding, kæmper for at holde markerne forsynet med vand. Men mange uden mulighed for at vande kan kun se på, når tørkepletterne i markerne breder sig.

For pdf-version klik her.