Generalforsamling 2009Nyheder - Generalforsamlingen den 27. oktober 2009
Nyt medlem i DLF AmbA bestyrelsen
Bestyrelsens beretning
Bedste betaling for græsfrø nogen sind
Lad være med at gå i vejen
Nyt medlem i DLF AmbA bestyrelsen
Søren Wibholm Just fra Salling blev på DLF AmbAs generalforsamling den 27. Oktober enstemmigt valgt som ny bestyrelsesrepræsentant fritvalgt vest for Storebælt. Han afløser Flemming Fuglede Jørgensen fra Løkken (th), der efter 18 år i bestyrelsen ikke ønskede genvalg.

Det er en erfaren forretningsmand inden for landbruget, som nu bliver nyt bestyrelsesmedlem i DLF AmbA. 48-årige Søren W. Just har været græsfrøavler for DLF AmbA siden 1999 og avler i dag rajgræs. Derudover dyrker han også læggekartofler.
”Det tog mig ikke lang tid at sige ja til at stille op, for jeg mener, at DLF er et sted, hvor man kan være stolt af at være med i bestyrelsen. Her er bestyrelsesmedlemmerne ikke marionetdukker, og de har vist, at man kan gøre en forskel. Den linie kan jeg godt lide,” siger Søren W. Just, der sammen med hustruen Charlotte Just driver gården Torsmark, hvor han er 10. generation.
Ud over landbruget har Søren W. Just også erfaring med bestyrelsesarbejde, idet han har siddet som formand for Nordvestjyllands Frøavlerforening i fem år. Han har ligeledes rejst en del i udlandet.
”Søren er en markant og dygtig landmand, der har et internationalt syn på erhvervet. Han har bevist, at han kan lave forretninger både herhjemme og i udlandet på eget initiativ. Vi har brug for folk som Søren, der kan se det store perspektiv og er hårdt arbejdende,” siger afgående bestyrelsesmedlem Flemming Fuglede Jørgensen, der har valgt at prioritere andre opgaver og pegede på Søren W. Just som sin afløser.
På valg var også Gårdejer Hans Boesen, Gårdejer Christian Høegh-Andersen samt Inspektør Mogens Worre-Jensen. De modtog alle tre genvalg og blev valgt uden modkandidater.
*********
På DLF AmbA's generalforsamling den 27. oktober 2009 aflagde bestyrelsens formand Benny Kirkebække Christensen beretning. Læs beretningen her.
*********
Midt i en krisetid:
Bedste betaling for græsfrø nogen sinde
Den internationale finanskrise har også påvirket bygge- og anlægsaktiviteterne, hvilket var medvirkende til, at omsætningen i Dansk Landbrugs Frøselskab (DLF AmbA) faldt med 8 pct. til 2.061 mio. kr. Resultatet blev på 32,5 mio. kr. mod 38,3 mio. kr. året før, og egenkapitalen steg fra 644 til 667 mio. kr. svarende til en soliditetsgrad på 46 pct.. 111 mio. kr. af egenkapitalen er bogført på DLF AmbAs medlemmers navnekonti.
”Vi har i koncernen holdt fast i vores klare salgsstrategi, der betød, at vi har solgt kløver- og græsfrø til pæne priser på verdensmarkedet. Det er absolut medvirkende til det gode resultat og, at vi har afregnet rekordhøjt,” siger adm. direktør Truels Damsgaard.
Høje afregningspriser
DLF AmbA, der ejes af danske landmænd, har 4.600 medlemmer. Udover de høje afregningspriser for høst 2008 blev udbyttet lidt over et normalt år, og det har resulteret i en rekordhøj gennemsnitlig udbetaling pr. ha til avlerne på 10.400 kr. Det betyder, at DLF-TRIFOLIUMs afregning for høst 2008 iflg. offentlig tilgængeligt data var 900 kr. højere pr. ha end de danske konkurrenters. De favorable afregningspriser på kløver- og græsfrø medfører desuden, at det gennemsnitlige dækningsbidrag for græsfrøproduktion er væsentligt højere end for kornproduktion i 2008.
”Det er naturligvis ikke noget, vi praler af,” sagde bestyrelsesformand Benny Kirkebække Christensen under sin tale til generalforsamlingen. ”Jeg nævner det blot i al stilfærdighed vel vidende, at det er en selvfølge for et andelsejet selskab at være førende i sin branche.”
Også fremover vil man gøre alt for at være det bedst betalende selskab, men i de kommende år forventes det at blive på et lavere niveau end i 2008/09.
*********
DLF AmbAs formand til regeringen:
Lad være med at gå i vejen
”Under Rasmussen, Rasmussen og Rasmussen – hhv Nyrup, Fogh og Løkke – har Danmark tabt 30 procent i konkurrencekraft i forhold til vore primære konkurrenter ude i verden. Danskerne er de europæere, der arbejder færrest timer og får den største løn. Det er ikke nok at komme igennem krisen. Vi skal også have tilpasset vort omkostningsniveau til den omverden og de markeder, vi er afhængige af.” Det sagde formanden for Dansk Landbrugs Frøselskab AmbA, Benny Kirkebække Christensen, da han tirsdag aflagde beretning til selskabets generalforsamling i Nyborg.
Milliarder til bankerne, afgifter til landbruget
”Politikerne var hurtige til at hjælpe banksektoren gennem krisen. Når det gælder landbruget, som beskæftiger 150.000 mennesker og producerer varer for 100 milliarder kroner, er problemløsningen helt modsat, nemlig flere afgifter, lød det videre. Samtidig arbejder regeringen aktivt for at fjerne EUs landbrugsstøtte. Politikernes adfærd står for en yderligere forringet konkurrenceevne og er en hån mod landbruget. Regeringen burde i stedet bistå de erhverv, vi har og se på, hvad vi i Danmark rent faktisk er gode til, også historisk. Lad os styrke disse erhverv, spænde livremmen ind og bestille noget mere. Begynd med at give landbruget ordentlige rammebetingelser. Afskaf bureaukratiet, Lad være med at genere os. Lad være med at gå i vejen,” lød det fra bestyrelsesformanden.
Tilbage til toppen